נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.

תיקן גרמני – הכירו את התיקן הגרמני

חרק

הוא קטן, מציק ואחד מהמזיקים הנפוצים ביותר בתחום המזון.

אחת הבעיות השכיחות ביותר במסעדות, מפעלים ובכלל סוגי המטבחים (כן גם בביתנו ומטבחנו הפרטי).

הכירו את אחד המזיקים המוכרים בתחום – הכירו את התיקן הגרמני.

 

מי הוא התיקן הגרמני?

מדובר בבעל חיים ממשפחת התיקניים אשר צבעו הוא חום אדמדם בעל שני פסים כהים המתחילים בראשו מסתיימים בכנפיו. גודלו הוא כ- 2 סנטימטרים ונפוץ בעיקר במטבחים תעשייתיים. התיקן הגרמני ניזון בעיקר משאריות מזון ונמשך מאוד לפחמימות כאשר התירס מהווה מקור המזון המועדף עליו. הוא חי בדרך כלל בנחילים ומתרבה במהירות גבוהה כאשר יכולות ההסתתרות שלו גבוהות מאוד ולמרות הכנפיים שלו הוא מתקשה לעוף ולכן כנראה שלא תראו אותו באוויר.

יכולת ההסתתרות שלו בנוסף על התקופה הקצרה שבין לידתו לבין בגרותו המינית מייצרת בעיתיות בכל הקשור לניסיונות ההדברה שלו. האם מחביאה את תיקי הביצה ומספר הנימפות בכל תיק ביצה הנו רב, ולכן גם לאחר מות האם לאחר ההדברה עדיין בוקעים תיקנים רבים גם לאחר הדברה נקודתית של האם וכן של הבוגרים האחרים.

 

איפה צריך לחפש?

המחשבה הרווחת הנה כי התיקן הגרמני נפוץ רק בבתי עסק בעלי מטבח אך לאו דווקא. התיקנים יכולים להגיע מכלל סוגי הקרטונים (מגשי פיצה, פירות וירקות ואפילו משלוחי סופר שאנחנו רגילים להזמין) ולכן הוא עלול להופיע גם במטבחנו הפרטי. הם מתמקמים לאחר הבקיעה מאחורי ובתוך מכשירי החשמל במטבח אשר פולטים חום וניזונים משאריות מזון ושומן שנמצאים בגב המכשירים ומשם עלולים להגיע אף לארונות המטבח.

 

כיצד מתבצעת הדברה?

בכדי להדביר בצורה יעילה את התיקן הגרמני יש לבצע עבודה יסודית יותר. בעת ההדברה יש לשלב בין ריסוס נקודתי המחסל את הבוגרים וכן בג'ל ואיבוק המחסל את התיקנים הקטנים או אלו אשר הצליחו להסתתר מהרעל. בעת שימוש בג'ל לצורך הדברה הוא נעשה בצורה נקודתית במיוחד אשר מפוזר במקומות היכולים לשמש כמקומות מסתור בשביל התיקן הגרמני (כגון סדקים קטנים בתוך החדר לדוגמא). הג'ל מורכז מחומרים בעלי יכולת משיכה כלפי התיקן עצמו (שימוש בעמילן תירס מורעל למשל) בכך הם מוציאים אותו מחוץ למקומות המסתור שלו ומייצרים את ההדברה הרצויה.

לכן חשוב לזכור ליצור קשר עם מדביר מומלץ ומקצועי המתמחה בכל הקשור להדברת מזיק מסוג זה. המדביר יבצע ריסוס יסודי וכן ישתמש בכלל הכלים הדרושים בכדי להדביר ולעזור לכם להפטר מהמפגע התברואתי הזה. בכל מקרה חשוב לשמור גם לאחר ההדברה על רמת ניקיון גבוהה ככל האפשר ושימוש בחומרי חיטוי מקשים על התיקן הגרמני בהישרדות שלו וכן בהתרבות שלו. התייעצות על חומרי החיטוי ניתן לבצע עם המדביר ומהווה דבר מומלץ בכדי למנוע את הופעתו בהמשך.

 

גוק

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא הדברה