נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

נפלתם קורבן לפישינג? כך תפעלו

pixel2013 / Pixabay

מי מאיתנו לא נמצא במהלך רוב שעות היממה צמוד לטלפון הסלולרי או המחשב? המרחב הוירטואלי משמש אותנו למגוון רחב של פעילויות – התכתבויות עם הקרובים לנו, גלישה ברחבי הרשתות החברתיות, קניות ועוד. עם זאת, האינטרנט טומן בחובו מספר לא קטן של תופעות מטרידות, וביניהן תופעת הפישינג – התחזות וגניבת מידע. מה ניתן לעשות במידה ונפלתם קורבן לתופעה?

 

מהו פישינג, וכיצד ניתן לנסות ולמנוע אותו מראש?

פישינג זוהי תופעה שהולכת ומתרחבת בשנים האחרונות, ומשמעותה גניבת מידע ברשת. גניבת המידע מתבצעת על ידי התחזות לאדם או לגוף אחר – כאשר המטרה היא לרוב גניבת פרטים אישיים ורגישים שלכם או קבלת נגישות לחשבון הבנק שלכם. למשל, אם קיבלתם הודעה שזכיתם בהגרלה או בפרס כלשהו, ושכדי לקבל אותו כל מה שעליכם לעשות הוא להיכנס לקישור ולמלא את הפרטים שלכם – זהו סימן שניסיון לפישינג הגיע גם אליכם.

כדי לנסות ולצמצם עד כמה שניתן את האפשרות שתיפלו קורבן להונאות ברשת ולפישינג, מומלץ לכל אחד לאמץ מספר כללי אצבע בזמן גלישה במרחב הוירטואלי. הכלל הבסיסי ביותר הוא לא לתת פרטים מזהים ואישיים שלכם לאף גורם שאתם לא בטוחים בזהותו או באמינותו.

ניסיונות לגניבת מידע עשויים להתרחש באמצעות קבלת הודעות אסמס ממספרים לא מוכרים, פנייה ברשתות החברתיות מאנשים זרים, ואף מקבלת הודעות מאתרים שנראים לכאורה לגיטימיים (אך בעצם מדובר בהתחזות).

במידה וגורם כלשהו מנסה לגרום לכם לשתף אותו בפרטים אישיים שלכם (מצבכם הכלכלי ופרטי כרטיס האשראי שלכם, מצבכם הבריאותי, פרטים על בני משפחתכם ועוד) – הנורה האדומה שלכם צריכה להידלק, וכך תדעו לנתק קשר עם אותו הגורם ולמנוע ממנו להשיג את פרטיכם.

 

מה ניתן לעשות במידה וכבר התרחש אירוע פישינג?

במידה ונפלתם קורבן לפישינג, תוכלו לפנות למשרד חקירות פרטי המתמחה בעבירות סייבר. לרשותו של החוקר הפרטי עומדים אמצעים טכנולוגיים מתקדמים, והוא בעל מיומנות וניסיון רב בהתחקות אחר נוכלים ומתחזים ברחבי הרשת. החוקר הפרטי ינהל חקירה סמויה ודיסקרטית אחר המתחזה, יאתר את זהותו ואת מיקומו המדויק, ויאסוף ראיות על מנת שתוכלו לגשת איתן למשטרה ולמצות את הדין עם העבריין.

החוקר הפרטי יברר בדיוק מהו המידע שאותו המתחזה הצליח להשיג אודותיכם, האם הוא ביצע פעולות בשמכם (כמו משיכת כספים מחשבון הבנק שלכם או התחזות אליכם על מנת להשיג טובות הנאה כלשהן מהקרובים אליכם) – וכך ידע גם כיצד לתקן את המצב, ולהשיב את המצב לקדמותו.

מומלץ לפנות לחוקר הפרטי עוד לפני הפנייה למשטרה – שכן למשטרה מגיעות עשרות ומאות תלונות על עבירות סייבר שונות, כך שלא תמיד המענה שתקבלו יהיה מהיר ואופטימלי. דרך החוקר הפרטי תוכלו להגיע במהירות אל עבריין הסייבר, להשיב את כל מה שנלקח מכם ולתקן את הנזק שנגרם.

לפטופ ומנעול

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא חקירות
חקירה כספית
איך לבחור חוקר פרטי?

אם שאלתם את עצמכם כיצד לבחור חוקר פרטי, אנחנו מציעים להכיר את הדרך הארוכה שחוקרים פרטיים עוברים עד שהם