נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

משכנתא בלון – הבנת המבנה והשיקולים של הלוואות לטווח קצר

הלוואות משכנתא

משכנתא היא סוג של הלוואה בעסקאות מקרקעין שונות, כאשר במסגרת הלוואות המשכנתא ניתן למצוא מגוון סוגים שונים של משכנתאות בכלל ומסלולי ריביות בפרט. אחת מהלוואות המשכנתא הנפוצות היא משכנתא בלון ובמאמר זה נתמקד בהבנת המבנה והשיקולים של משכנתא מסוג זה

 

סוגי הלוואות משכנתא בעסקאות מקרקעין

עסקאות הנדל"ן השונות הן עסקאות הכרוכות בהשקעת סכומים גבוהים במיוחד, כאשר גם לאחר גיוס ההון העצמי הראשוני, סביר להניח כי נצטרך לפנות אל הבנק בבקשה לקבלת הלוואת משכנתא שתעזור לנו להשלים את סכום העסקה הנדרש.

את המשכנתא הקלאסית לרכישת דירה ראשונה כולנו מכירים, כאשר מלבדה, ניתן למצוא עוד מספר סוגי משכנתאות נוספים, כמו משכנתא לרכישת דירה נוספת, משכנתא במסגרת פרויקט מחיר למשתכן, משכנתא הפוכה לבני הגיל השלישי ועוד, כאשר לכל סוג משכנתא קיימים התנאים והמאפיינים הייחודיים לה.

 

מהי משכנתא בלון?

משכנתא בלון, המוכרת גם בשם הלוואת גישור / בולט, היא משכנתא הניתנת לתקופה מקסימלית של 5 שנים ובתנאי ריבית קבועה וצמודה למדד. מכאן למעשה נובע שמה של ההלוואה, אשר צוברת ריביות ומתנפחת לסכום גבוה, בדומה להתנפחות הבלון.

משכנתא בלון היא למעשה סוג של הלוואה לטווח קצר, המיועדת בעיקר לאנשים בעלי כסף או נכסים שאינם נזילים (כמו לדוגמה, כספים סגורים בקרן שעתידה להיפתח בעוד מספר שנים). כך, במקום לקחת הלוואת משכנתא לטווח הארוך, ניתן יהיה במקרים אלו להשתמש במשכנתא בלון.

 

מהם היתרונות והחסרונות של משכנתא בלון?

היתרון הבולט והמשמעותי של משכנתא בלון הוא הליך החזר המשכנתא, בו ניתן להחזיר את כל הכסף בסוף תקופת ההלוואה (משכנתא בלון מלא) או החזר חודשי זעום, המתייחס לחלק של הריבית בלבד (משכנתא בלון חלקי).

כפי שכולנו יודעים, לא תמיד התכנונים שלנו מתרחשים בדיוק כפי שצפינו וכאן למעשה בא לידי ביטוי החיסרון העיקרי של משכנתא בלון, היות ובמידה והכסף שציפינו לקבל לא הגיע אלינו, הרי שניתקע עם הלוואה יקרה, אותה נצטרך לפתור באמצעות הליך מחזור משכנתא ולקיחת הלוואה חדשה, היכולה להכניס אותנו לחובות נוספים ומיותרים.

 

כיצד נדע האם משכנתא בלון מתאימה לנו?

הדרך הטובה והמומלצת ביותר לבדוק את כדאיות לקיחת משכנתא בלון היא להיעזר בשירותיו של יועץ פיננסי מומחה, אשר ישקלל את כלל הפרמטרים האישיים והכלכליים שלכם ויפרוש בפניכם את תמונת המצב המדויקת, לרבות תרחישים קיצוניים, באופן שיעזור לכם לקבל את ההחלטה הנכונה והמתאימה ביותר.

 

לסיכום

משכנתא בלון היא סוג של הלוואה לטווח קצר (עד 5 שנים) במסלול ריבית קבועה וצמודה למדד. משכנתא זו מתאימה בעיקר לאנשים הצופים כי בעתיד הקרוב ייכנס להם סכום משמעותי ובכך, הם לא יצטרכו לקחת משכנתא בפריסה של 20 – 30 שנים. להלוואת משכנתא בלון קיימים יתרונות וחסרונות ובכדי להבין עד כמה הלוואה זו מתאימה לכם, מומלץ יהיה להיעזר בשירותיו של יועץ פיננסי מקצועי.

משכנתא

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא משכנתאות