תוכן עניינים
לפרסום כתבה באתר
מאמרים אחרונים

האם ניתן לסמוך על צילום תרמי?

נזילה, רטיבות ונזקי מים שונים פוגשים מבנים רבים, חדשים וישנים כאחד. כיוון שזו בעיה נפוצה, גם תחום איתור הנזילות והרטיבות התפתח מאוד, וכיום יש מספר לא מבוטל של דרכים ושיטות לאתר נזילות, כשצילום תרמי הינו אחת השיטות לאיתור. במאמר שלפניכם נדון בשיטה זו ובמאפייניה, ובשאלה החשובה – האם ניתן לסמוך על צילום תרמי?

 

מהו בכלל צילום תרמי?

צילום תרמי הינו בדיקת נזילה עם מצלמה. אבל כמו שאתם מתארים לעצמכם, לא מדובר במצלמה פשוטה כמו זו שיש לנו בסמארטפון, ואף לא מצלמה מקצועית של צלם. אלא, כפי ששמה מציע, מדובר במצלמות מתקדמות אשר מייצרות תמונות המבוססות על טמפרטורה וחום, דבר שימושי ביותר כאשר עסקינן במים וברטיבות. בעבר, על מנת לאתר רטיבות היה צריך לחפור, להרים מרצפות ולעיתים אף לחצוב ולהרוס קירות שלמים, כיום, החדרת סיב אופטי ובו מצלמה תרמית בנקודת קידוח קטנה תוך הרס מינימלי, אם בכלל, יכול להביא לקבלת תמונה רחבה הרבה יותר מאשר בעבר.

 

מה היתרונות בצילום תרמי?

בראש ובראשונה, כפי שהוסבר מעלה, ההרס והנזק הם מינימליים, אם בכלל הם קיימים. מעבר לכך, ברמת התוצר שמתקבל, מצלמות תרמיות שונות מאפשרות לאתר נזילות סמויות במערכת האינסטלציה, לרבות בצנרת המים, בצנרת הניקוז ובתשתיות הביוב. כמו כן, הן מאפשרות לאתר קווי צנרת מים, דבר שלעיתים עשוי להיות מורכב, לזהות ולסמן את מוקד הכשל או הליקוי ולאתר נקודות חדירה של מים למקומות לא רצויים.

 

מה החסרונות בצילום תרמי?

כמו כל מוצר, גם לצילום תרמי ישנם חסרונות מסוימים, והשימוש במצלמה כזו אינו מתאים לכל מקרה ומקרה. מערכת הצנרת הביתית עשויה להגיע לעומקים של מספר מטרים מתחת לרצפת הבית או החצר (כיוון שהיא מתממשקת אל מערכת הצנרת השכונתית, אשר נמצאת מספר מטרים מתחת לפני הרחוב והשכונה). במקרים אלו, יכולתה של המצלמה התרמית לסייע הינה מוגבלת באופן יחסי, כיוון שטווח הצילום שלה הינו קצר. כמובן שלכל מצלמה היכולות שלה, אך ככלל, ככל שמדובר בצילום לעומק, אשר לרוב נמצא בחצר הבית, ולא בצילום לטווח קצר, שלרוב נמצא בתוך הבית, יכולת המצלמה התרמית הינה מוגבלת. באופן כללי, המצלמה התרמית מגיעה לעומקים של מספר סנטימטרים בלבד.

 

האם ניתן לסמוך על מצלמה תרמית?

כמובן שיש מאפיינים ספציפיים לכל מצלמה, כמו המפרט שלה, היצרן, האמינות וכד', אך בסך הכל המצלמות התרמיות הציגו חידוש ושיפור משמעותי בתחום איתור הנזילות. לרוב, כאשר מדובר בצנרת הנמצאת בתוך הבית ובעומקים קטנים יחסית, המצלמה התרמית יכולה לספק תמונה מדויקת וברורה שתסייע לבעל המקצוע לאתר את הנזילה במהירות ולטפל בה.

לכן, ניתן לסמוך על מצלמה תרמית, אך חשוב גם לזכור שהיא לא מייצרת תמונה מושלמת של הצנרת, ולכן עשויים להיות ליקויים וכשלים שהיא לא תמצא, ככל שאלו נמצאים בעומקים משמעותיים.

 

צינור מים
Free-Photos / Pixabay
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram