נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

בריאות לפני הכל: תכיר 5 שיטות לגמילה מסמים

בריאות לפני הכל תכיר 5 שיטות לגמילה מסמים

כאשר שימוש בסמים הופך להתמכרות בלתי נשלטת, החיים יכולים לקרוס כמו מגדל קלפים. לשימוש נרחב בסמים יש השפעות בריאותיות קשות, נזק כלכלי גדול, ונזק ליכולת לתפקד ולהתפרנס. בנוסף, שימוש מוגזם בסמים מביא לריחוק מהחברים ומהמשפחה. הבעיה כמובן היא ששימוש מוגזם משמעו התמכרות, והתמכרות קשה מאוד להפסיק. בשביל לשמור על הבריאות שלכם, על המשפחה והחיים – הכירו 5 שיטות לגמילה מסמים.

 

1 – טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT)

CBT היא שיטת טיפול שמתעסקת בשינוי דפוסי התנהגות, ולכן היא מתאימה לטפל במקרים של גמילה מסמים. CBT עוזר למטופל לזהות את הדפוסים שלו ולהיות מודע אליהם, ונותן אפשרות לעשות בחירה אחרת. CBT מאוד עוזר למטופלים אחרי שלב הגמילה הראשוני, להתמודד עם מעידות ורגשות שליליים שבעבר הובילו אותם להשתמש בסם. לרוב, תידרש במהלך הטיפול הבנה של איך נוצרו דפוסי ההתנהגות של ההתמכרות.

1 - טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT)

2 – גמילה במוסד

אחת הבעיות בתהליך הגמילה היא ההתחייבות לתהליך. בסופו של דבר, הגמילה היא התמודדות קשה, והסמים הם ההרגל שלנו לפתור התמודדויות קשות. מוסד גמילה מסמים יכול להיות פתרון למצבים כאלה, ולאפשר למכור להתחייב לתהליך, בתוך מסגרת כוללנית שמשלבת סוגים שונים של טיפולים פסיכו-דינאמיים שמותאמים לו. מוסד גמילה טוב יודע לשלב שיטות שונות בשביל לתת למטופל את הטיפול הנכון לו.

 

3 – טיפול דינאמי

טיפול דינאמי הוא טיפול פסיכולוגי שמתעסק בסיבות ובשורשים התת מודעים של התנהגות המטופל. בטיפול הדינאמי מחפשים את הסיבות העמוקות המודחקות והמושתקות שהתגלגלו בסוף לבחירה בהתמכרות לסמים. טיפול דינאמי מוצא את השורש ועוזר להכיר בו, אבל גם טיפול דינאמי זקוק לחיזוק של טיפולים מסוגים אחרים בנושא המסגרת וההתמודדות עם דפוסי הפעולה שהשתרשו.

 

4 – טיפול קבוצתי

טיפול קבוצתי מתקיים במסגרת קבוצה שנפגשת לאורך תקופה, מספקת מסגרת חברתית שעוזרת לשמור על התהליך. היא מאפשרת למטופלים בתחילת הדרך לשמוע על דרכם של מטופלים אחרים שהחלימו, לקבל מהם השראה ותובנות, לראות שיש אור בקצה המנהרה ולהיעזר בניסיון של אחרים. טיפול קבוצתי הוא מסגרת מצוינת שעוזרת להתחייבות לתהליך, ומזמנת גם שילוב של טיפולים נוספים.

4 - טיפול קבוצתי

5 – טיפול משפחתי

המשפחה חווה את ההתמכרות באופן קשה ביותר. הקשרים המשפחתיים עוברים טלטלה גדולה בעקבות התמכרות. לכן שילוב של המשפחה בתהליך הטיפול הוא צעד מאוד חשוב בהתמודדות עם ההתמכרות.

 

סיכום

גמילה מסמים היא תהליך מאוד מורכב. בסופו של יום, כל מטופל הוא שונה, אבל כמעט כולם צריכים את השילוב של כל סוגי הטיפולים בשביל להבריא לחלוטין. לכן מטופלים רבים בוחרים במוסדות לגמילה מסמים, שיש להם את היכולת לשלב סוגי טיפולים שונים תחת קורת גג אחת. הצעד הראשון הוא הכרה בכך שקיימת בעיה ורצון לשנות אותה, הצעד השני הוא לקרוא ולהכיר את עולם הגמילה. ועכשיו כל שנותר זה להתחייב לתהליך למען הבריאות והמשפחה.

בריאות לפני הכל תכיר 5 שיטות לגמילה מסמים

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא בריאות
שמנים חיוניים
10 יתרונות לשמן אתרי

שמנים אתריים צברו פופולריות בשנים האחרונות בשל היתרונות הבריאותיים הרבים והשימושים הרב-תכליתיים שלהם. שמנים אתריים מופקים מצמחים בתהליך של