נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

5 סוגי גידולים בעין שחשוב להכיר

5 סוגי גידולים בעין שחשוב להכיר

העין היא אחד האיברים החשובים והרגישים ביותר בגוף האדם. גידולים בעין יכולים להופיע בכל גיל ומין, וחשוב מאוד לאבחן אותם מוקדם ככל האפשר על מנת לטפל בהם ביעילות. במאמר זה, נעמיק על 5 סוגי גידולים בעין שחשוב להכיר.

 

נוי פפילומה

נוי פפילומה הוא גידול שפיר (לא סרטני) שמופיע בצורת גידולים של פני שטח העין, בדרך כלל על הלחמית (הקרום הלבן של העין) או על הקשתית (החלק הצבעוני של העין). הגידול נראה כנקודה או כתם חום או שחור על העין, ולרוב אינו גורם לתסמינים. עם זאת, במקרים נדירים עלול נוי פפילומה להפוך לממאיר (סרטני), ולכן חשוב לעקוב אחריו באופן קבוע אצל רופא עיניים.

נוי פפילומה

פטרגיום

פטרגיום הוא גידול שפיר שמופיע על הלחמית, בדרך כלל בצד האף של העין. הגידול נראה כמשולש ורוד או אדמדם שמתפשט על פני שטח העין, גידולים שפירים או ממאירים תוך עיניים ועלול לגרום לגירוי, אודם ותחושת גוף זר בעין. הגורמים העיקריים להופעת פטרגיום הם חשיפה ממושכת לקרינת UV וגירויים סביבתיים כמו אבק ועשן. במקרים מתקדמים, עלול הפטרגיום לחדור לקרנית ולפגוע בראייה, ואז נדרש ניתוח להסרתו בצורה מלאה ויסודית.

 

מלנומה של העין

מלנומה של העין היא גידול בעין ממאיר שמקורו בתאי המלנין (הצבען) שבעין. זהו סוג הסרטן השכיח ביותר בעין אצל מבוגרים. הגידול יכול להופיע בחלקים שונים של העין, כמו הלחמית, הקשתית או מאחורי העין, ולרוב נראה ככתם חום או שחור שגדל בהדרגה. מלנומה של העין היא מחלה מסוכנת שעלולה להתפשט לאיברים אחרים בגוף, ולכן חשוב לאבחן ולטפל בה מוקדם ככל האפשר.

 

רטינובלסטומה

רטינובלסטומה היא סרטן הרשתית שמופיע בדרך כלל אצל ילדים קטנים, לרוב מתחת לגיל 5. הגידול נובע ממוטציה גנטית שגורמת לתאי הרשתית להתחלק ללא שליטה. התסמינים העיקריים של רטינובלסטומה הם הופעת נקודה לבנה או אפורה בפתח האישון, פזילה או ירידה בראייה. מוקדם ככל שמגלים את המחלה, גדלים הסיכויים לריפוי מלא תוך שמירה על הראייה.

רטינובלסטומה

לימפומה של העין

לימפומה של העין היא סרטן שמקורו במערכת הלימפה, ומופיע בדרך כלל אצל אנשים מבוגרים. הגידול יכול להתפתח בכל חלק של העין והאזורים שמסביבה, ולרוב גורם לתסמינים כמו טשטוש ראייה, אודם, נפיחות וכאבים בעין. לימפומה של העין עלולה להיות מחלה אגרסיבית המתפשטת במהירות, ודורשת טיפול ממוקד על ידי אונקולוג ורופא עיניים.

 

לסיכום,

גידולים בעין יכולים להיות שפירים או ממאירים, ולהופיע בכל גיל. חמשת סוגי הגידולים שסקרנו – נוי פפילומה, פטרגיום, מלנומה של העין, רטינובלסטומה ולימפומה של העין – הם מהשכיחים והחשובים ביותר להכרה ואבחון. בכל מקרה של הופעת תסמינים חריגים בעין, כמו שינוי במראה, ירידה בראייה או גירוי מתמשך, חשוב לפנות בהקדם לרופא עיניים לבדיקה יסודית. אבחון מוקדם וטיפול מתאים הם המפתח לשמירה על בריאות העיניים לאורך זמן.

5 סוגי גידולים בעין שחשוב להכיר

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא בריאות
שמנים חיוניים
10 יתרונות לשמן אתרי

שמנים אתריים צברו פופולריות בשנים האחרונות בשל היתרונות הבריאותיים הרבים והשימושים הרב-תכליתיים שלהם. שמנים אתריים מופקים מצמחים בתהליך של

מהו ורטיגו וכיצד ניתן לטפל
מהו ורטיגו וכיצד ניתן לטפל?

ורטיגו היא תופעה המשפיעה על מיליוני אנשים ברחבי העולם. היא מאופיינת בתחושת סחרחורת, המלווה לרוב בבחילות ובקושי לשמור על