נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

3 פרשות השבוע ומוסר ההשכל שלהן

פרשת

פרשות השבוע טומנות בתוכן עושר אינסופי בתורת החיים של היהודי. במאמר הבא ליקטנו טיפה מן הים ושלפנו 3 מסרים חשובים מ-3 פרשות שונות בתורה. 

 

נפלת? קום! המסר הנלמד מפרשת פקודי

בפרשת פקודי מתואר הסיום של בניית המשכן וכן הקמת המשכן בפועל: "וַיְהִי בַּחֹדֶשׁ הָרִאשׁוֹן… הוּקַם הַמִּשְׁכָּן" (שמות מ', י"ז). אירועי הקמת המשכן מפורטים יותר בספר במדבר שם רש"י מביא כי היה משה בכל יום מעמיד את המשכן ומפרקו. לפי רבי חייא בן יוסף – היה מפרקו פעמיים ולפי רבי חנינא – 3 פעמים. האדמו"ר מסלונים מסביר את העניין על דרך המוסר: בניית המשכן מקבילה לבניית אישיות האדם ומקדש חייו.

כאשר אדם מתחיל לבנות את אישיותו הוא נופל ונכשל, הוא קם ואז נופל שוב ושוב נופל במובן הרוחני ושוב קם. לאור הנפילות החוזרות ונשנות, עלול אדם להתייאש ולחשוב חלילה שאולי אין לו סיכוי.

אולם המשכן מלמד אותו שכך היא דרכה של בניית מקדש אישי ברוחניות: כשם שהמשכן נבנה ופורק ונבנה ופורק שוב ושוב עד לייצובו באופן סופי כך אל לאדם להתייאש מנפילות אלא יקים את עצמו ובסיעתא דשמיא יבנה בניין אישיות יציב ואיתן. למידע נוסף היכנסו: מים לים – פרשת השבוע.

הוֹדָעָה

למה ניתנה תורה דווקא במדבר? אחד מלקחי פרשת במדבר

מדבר. מקום שמם: חול מלוא האופק, שמים וזהו. התורה שניתנה במדבר לעם ישראל, במקום שבו אין לאדם אחיזה או בעלות, מלמדת אותנו מהי ציפייה מוחלטת להשם יתברך, תלות, ביטחון ואמונה שנולדים דווקא מתוך האין. כי כל ביטחון שמבוסס על קביעות ועל יש – הוא ביטחון מדומה.

נוכל לבחון את עצמנו ביחס לחשבון העו"ש. שימו לב שקל מאוד להיות בעלי ביטחון כשהפרוטה מצויה, אולם כשהמינוס בבנק גדל – שם נבחנת האמונה של האדם: האם יסמוך על בוראו או שיתמלא בדאגות. המדבר, כמקום ריק לגמרי מייצר תלות מוחלטת בבורא עולם, כי אין לאדם כל אפשרות להיסמך על משהו אחר.

 

הקשר בין אדם שמח בחלקו לבין קרבת אלוקים – מסר הנלמד מפרשת דברים

ביקש משה להוכיח את בני ישראל על חטא העגל במילים "ודי זהב" שנאמר: "וכסף הרביתי… וזהב עשו לבעל". ונשאלת השאלה מה הקשר בין חטא העגל שמהווה מרידה בהשם לבין ריבוי הזהב שהיה לבני ישראל? אלא, כאשר אדם הולך אחרי תאוות ליבו הוא בטל מעבודת השם. ויש לאדם להסתפק במה שהכרחי לו. כך רמז להם משה במילים "ודי זהב": זהב-די!

 

פירושים על פרשת השבוע

לימוד פרשת השבוע הוא מקור חיות לנשמה היהודית ומאפשר לאדם להעמיק ולמצוא אמת ברורה וישרה. ניתן למצוא מגוון פירושים על פרשת השבוע בספרים העוסקים בנושא וכן באתרים ייעודיים רבים להעשרת הידע היהודי.

 

פרשת

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא כללי