נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

ניתוח גלאוקומה – מידע שכדאי להכיר לפני שעוברים את הניתוח

טיפול רפואי

מה זה ניתוח גלאוקומה? מה התהליך שעוברים? איך מתכוננים אליו, ובעיקר – איך מרגישים אחרי הניתוח ומה אורך תקופת ההחלמה? ניתוח גלאוקומה הוא הליך לא מורכב, אך ראוי להיערך אליו כנדרש ולהכיר את מאפייניו כדי למנוע מצבים לא נעימים. אז מה צריך לדעת על ניתוח גלאוקומה? על כך בכתבה הבאה.

 

קודם כל, מהי גלאוקומה וממה זה נגרם?

גלאוקומה היא מחלה הגורמת לנזק בעצב הראיה בעקבות לחץ תוך עיני גבוה.

הלחץ נוצר בדרך כלל בעקבות בעיה כלשהי בניקוז הנוזלים המצטברים בעין.

הצטברות של נוזלים בעין לאורך זמן מגבירה את הלחץ בעין ועלולה לגרום לנזק בעצב הראיה. הנזק, אם המחלה אינה מטופלת, יכול להחמיר עד כדי עיוורון מוחלט.

הסיבות לפגיעה במערכת הניקוז של העין הן שונות ויכולות להיגרם לאנשים שונים ובגילאים שונים, אם כי ידוע שיש למחלה רקע תורשתי כך שישנם אנשים בעלי נטייה חזקה יותר ללקות בגלאוקומה.

אבחון מוקדם של המחלה משפיע מאוד על תהליך הטיפול ולכן במקרה של זיהוי של תסמינים מומלץ לפנות לבדיקת לחץ תוך עיני באופטומטריה מקצועית כמו אופטיקה כרמית, https://www.optica-carmit.co.il.

 

ניתוח לטיפול בגלאוקומה – מהן השיטות השונות?

ישנן מספר שיטות לנתח מקרים של גלאוקומה אצל מטופלים שונים. השיטה הנפוצה ביותר ובעלת אחוזי ההצלחה הגבוהים ביותר היא שיטה הנקראת פילטרציה (Trabeculectomy). בשיטה זו, יוצרים באמצעים שונים נתיב ניקוז חדש ועוקף לנתיב הסתום אשר מאפשר לנקז את הנוזלים מהעין ובכך להקטין את הלחץ התוך עיני. לאחר הניתוח יש לנטול תרופות המעכבות הצטלקות אשר עשויות לגרום לתופעות לוואי שונות. עם זאת, נטילת התרופות, בצירוף עם שימוש בתפרים משתחררים מאפשרים שיעור הצלחה של מעל 85 אחוז. מלבד פילטרציה, ניתן לנתח גלאוקומה גם באמצעות ניתוח בו מושתלת צינורית ניקוז חדשה. כמו כן, במקרים קשים מאוד של גלאוקומה, ניתן לנתח את המחלה בתהליך הנקרא ניתוח הקפאה (קריותרפיה). בניתוח זה, לא יוצרים נתיב ניקוז אלא משתמשים בהקפאה על מנת להרוס את האיבר שיוצר את נוזלי העין. מדובר במוצא אחרון רק במקרים בהם לא מצליחים להוביל לשיפור במחלה בדרכים אחרות.

 

תהליך ההחלמה מניתוח גלאוקומה

הניתוח עצמו נעשה בהרדמה ונערך בדרך כלל זמן קצר הנע בסביבות ה-30 דקות. לאחר הניתוח ייתכנו כאבים קלים בעין ובמהלך השבועות הראשונים לאחריו קיים סיכוי לטשטוש ראיה. כמו כן, תיתכן תחושה לא נוחה בתוך העין עד להוצאת התפרים לאחר מספר ימים. לאחר הניתוח יש להימנע מפעילות ספורטיבית מאומצת ומחשיפה ללכלוך ואבק במשך מספר שבועות. כמו כן, יש לנטול טיפות עיניים על פי המלצת הרופא. כמו בניתוחים רבים, חשוב להגיע לפגישות מעקב לאחר הניתוח על מנת לוודא שתהליך ההחלמה מתרחש בצורה טובה ולא מופיעות תופעות לוואי.

 

צוות רופאים

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא בריאות
שמנים חיוניים
10 יתרונות לשמן אתרי

שמנים אתריים צברו פופולריות בשנים האחרונות בשל היתרונות הבריאותיים הרבים והשימושים הרב-תכליתיים שלהם. שמנים אתריים מופקים מצמחים בתהליך של

מהו ורטיגו וכיצד ניתן לטפל
מהו ורטיגו וכיצד ניתן לטפל?

ורטיגו היא תופעה המשפיעה על מיליוני אנשים ברחבי העולם. היא מאופיינת בתחושת סחרחורת, המלווה לרוב בבחילות ובקושי לשמור על