תוכן עניינים
לפרסום כתבה באתר
מאמרים אחרונים

מה זה מבחן מוקסו ומה יתרונותיו

מבחן מוקסו נמצא באופן מדעי כיעיל על אוכלוסיית הילדים בישראל, וכאובייקטיבי עם רמת דיוק גבוהה יותר מכל מבחן קשב וריכוז אחר. המאמר יעסוק במבחן זה וביתרונותיו.

 

מה זה מבחן מוקסו?

בדיקת מוקסו נעשית באמצעות מבחן ממוחשב במשך כ-15 דקות ויש לה תוקף מדעי. במהלך הבדיקה הנבחן פועל מול מסך מחשב ועליו ללחוץ על מקש במקלדת בכל פעם שהוא נפגש עם דמות מסוימת. נשמע קל? אז זהו שלא. בכל פעם שהנבחן מזהה דמות, מגיעה דמות אחרת או פרצוף המסיחים את דעתו. לא זו בלבד, אלא גם מסיחים קוליים ורעשים מפריעים בביצוע המשימה. גם המהירות ממשימה למשימה משתנה על מנת להקשות על הנבחן ולמקד אותו במשימה.

 

אילו יתרונות יש למבחן מוקסו?

  1. אובייקטיביות כדי לא לקבל אבחנה שגוייה כמו במבחנים סובייקטיביים
  2. דיוק של 90% באבחון בעיות קשב וריכוז
  3. יעילות בזיהוי מרכיבים יחידים כמו: היפראקטיביות, זמן תגובה, אימפולסיביות וקשב.
  4. אבחנה של הסחת דעת שמיעתית
  5. אבחון הקושי והצורך של הנבחן בטיפול מתאים
  6. אין צורך לקחת ריטלין כמו במבחן טובה
  7. המבחן מסובסד על ידי קופות החולים
  8. המבחן קצר וקולע עם תוצאות מידיות
  9. המבחן מקיף ונותן כלי נוסף לאבחון של הפסיכיאטר או הנוירולוג

 

במה דומה ושונה מבחן מוקסו מאבחון פסיכודיאגנוסטי?

אבחון פסיכודיאגנוסטי הוא מבחן פסיכולוגי לצורך תעסוקתי, קליני או שיקומי על מנת לקבל תמונה מלאה על אישיות הנבחן. ניתן באמצעותו לזהות הפרעות נפשיות ולאתר חזקות וחולשות. המבחן מחולק ל-3 חלקים: ראיון בעל פה, מבחני אינטליגנציה ומבחנים המתמקדים ברגש והינם השלכתיים. ילדים שלא ברור מה הקושי שלהם ניגשים למבחן או כשעולים סימני שאלה לגבי מצבם הנפשי, הפרעות בתקשורת וכד'. מבוגרים נבחנים יכולים לקבל את ההערכה המקצועית על מנת לקבל נכות נפשית מביטוח לאומי. המבחן עצמו מתייחס למרכיבים אישיותיים ואינטליגנטים, תפקוד רגשי וההשפעה של האחד על השני.

בדומה למבחן מוקסו המבחן מאתר חזקות וחלשות וכך ניתן להציע תכנית טיפול ולתת המלצות על מנת לשפר את הקשיים של הנבחן. הורים לילדים המגיעים למבחן הפסיכודיאגנוסטי נפגשים עם הפסיכולוג לפני האבחון על מנת שיקבל פרופיל מקיף על הילד בתחומים תפקודיים ורגשיים והם צריכים למלא שאלון מפורט. מומלץ גם להביא שאלון אותו מילאה המורה של הילד או פסיכולוגית או יועצת בית הספר. בסיום האבחון מקבלים דיווח מקיף עם המלצות לדרכי טיפול או לאבחונים נוספים. ייתכן והמסקנות אליהן יגיעו אנשי המקצוע יהיו שיש להפנות את הילד לאבחון של פסיכיאטר או נוירולוג על מנת לבדוק את רמת הקשב והריכוז במידת הצורך. רופאים מומחים אלו ימליצו על מבדק מוקסו או מבדק אחר שייתן להם כלים להגיע למסקנות הטובות ביותר ולהעניק לילד טיפול רגשי הולם וטיפול תרופתי שיקדמו אותו ויעזרו לו.

 

ילדים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram