נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

גישור משפחתי: מה הוא וכיצד מתנהל בפועל?

פטיש

גישור משפחתי נועד למצבים שבהם המשפחה סובלת מסכסוכים ממושכים וחילוקי דעות, שמובילים לעימותים שונים.

לפעמים יהיה מדובר במערכות יחסים פנים-משפחתיות עם דודים או אחיינים, לפעמים בסכסוכים בעקבות ירושה או צוואה ולעתים גם ב"פיצוץ" שיוצא לאור אחרי שנים של כעסים אישיים וגורם למשבר משפחתי.

 

מהו גישור?

בוודאי שמעתם לא פעם על הליך הקרוי גישור. זוהי דרך מקובלת ליישב סכסוכים ומחלוקות מחוץ לבית המשפט, מבלי לאבד את המסגרת המסודרת והפורמלית שתנהל את הדיון עד הגעה לפתרון. עם הזמן הפך הגישור מאלטרנטיבה להליך המשפטי, לדרך לגיטימית ומכובדת להתנהל במגוון רחב מאוד של סיטואציות, מה שגורם לבתי המשפט כיום להסתייע בה המון.

 

ניהול גישור משפחתי

הגישור המשפחתי הוא הליך שלם. בני המשפחה הרלוונטיים (כלומר אלו שמעורבים בסכסוך או שנוגעים אליו) מגיעים לפגישה עם מגשר נייטרלי, שעוזר להם להבין את המקרה מתוך ראיית האינטרסים המשותפים ולדרבן לקבלת החלטה שתטיב עם כולם. המגשר יעזור לכל בני המשפחה ביחד ובנפרד, להבין את המניעים האישיים של כל המעורבים, במקביל לאלו המשפחתיים. הוא מסוגל להעניק לבני המשפחה כלים שיעזרו להם להגיע להבנות וכתוצאה מהבנה, גם להגיע לפתרון.

 

שלב שני בתהליך הגישור

המשך ההליך מתבטא בהעלאת הפתרונות האפשריים. כעת משהובן מערך האינטרסים המשפחתי והמחלוקות קיימות, אבל ניתן להתמודד איתן, אפשר לחתור להסכמות הדדיות. בני המשפחה יקבלו מקום לבטא כעסים ותסכולים אלו כלפי אלו, או במילים אחרות – לקבל מקום לפורקן רגשי בתוך מסגרת מקצועית מוגדרת. לאחר מכן, קל יותר למשפחה להתלכד מחדש ולהצמיח מערכת יחסים חדשה, טובה וחזקה יותר. בשלב זה יתקיים דיון גם בנוגע לפתרונות האפשריים, כאשר המטרה היא לשלב מאמצים לטובת הסכמה על הפתרון המתאים לכולם, או המקובל עליהם.

 

לאילו מקרים יתאים גישור משפחתי?

משפחה ועניינים שבתוכה נחשבים לסוגיות מאוד רגישות ולכן הגישור מתאים לכך מאוד. לדוגמה, מצבי סכסוך שנוגעים לעסק משפחתי, מחלוקת לגבי הסכם ממון שנערך בין בני זוג או בין בני משפחה מסוימים, ענייני רכוש, ירושות וצוואות שפעמים רבות מגיעות לכדי מחלוקת ועוד. הגישור המשפחתי מתאים גם לזוגות שמעוניינים לנהל הליך גישור במטרה להביא לשיקום היחסים, או כדי להתגרש בצורה מכובדת ונטולת כעסים.

 

היתרונות בניהול הליכי גישור משפחתיים

מעבר לכך שגישור משפחתי הוא אופציה שפתוחה לכולם ומתאימה גם למצבים משפחתיים שבהם מעורבים ילדים ונדרשת מינימום פגיעה בהם, הגישור מוביל גם לחיסכון משמעותי בזמן, מאחר והעומס בבתי המשפט עשוי לגרום לתיקים להיגרר לפרק זמן ארוך ומתיש במיוחד, שבו תרחישים מתווספים ועמדות משתנות ועשויים להשפיע על התיק כולו. גישור משפחתי נחשב למסלול מהיר ודיסקרטי במיוחד (סודיות מלאה נשמרת והמגשר מנוע מלחשוף פרטים אישיים), המספק מענה מיידי לבני המשפחה ומסוגל לפנות זמן רב ויקר מזמנו של בית המשפט, באופן מקצועי ובמינימום נזק לכל בני המשפחה, כספם, עסקיהם ורכושם.

להמשך קריאה על סוגים שונים של הליכי גישור ויתרונותיהם, היכנסו לאתר של עורך דין שמחי.

 

איש משפט

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא עריכת דין